STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK


dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog

Nos stanowi początek dróg oddechowych i w prawidłowych warunkach to właśnie przez niego, a nie przez usta powinno odbywać się oddychanie. Abstrahując od oczywistego faktu, że nos jest narządem węchu, przechodzące przez niego powietrze ulega ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu.  Kiedy oddychamy przez usta nic z tych rzeczy nie następuje, a przynajmniej nie następuje w stopniu wystarczającym. Stąd też niedrożność nosa przekłada się też na inne schorzenia, w tym przewlekle zapalenia gardła i dolnych dróg oddechowych,
chrapanie i bezdech

Budowa nosa - warto przeczytać

W znacznym uproszczeniu wnętrze nosa przedstawić można w następujący sposób

Warto wiedzieć jak wygląda tomografia komputerowa nosa i zatok, gdyż jest to obecnie bardzo często wykonywane badanie. W zależności od tego w jakiej płaszczyźnie głowa zostanie przez tomograf "pocięta na plasterki" (czyli np. pionowo, poziomo, itd) na otrzymanej po badaniu płytce zobaczyć można trzy różne rodzaje obrazów.

Prawidłowy obraz tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych.
Czerwona kreska pokazuje dolne małżowiny nosowe (prawidłowej wielkości, bez cech przerostu i zmian obrzękowych).
 Kreska żółta wskazuje na przegrodę nosa (prosta, prawidłowa).
Dla celów laryngologicznych najbardziej przydatne jest zdjęcie środkowe, ew. zdjęcie zamieszczone po lewej stronie.

Zasadniczy przepływ powietrza przez nos odbywa się po najprostszej drodze, czyli głównie przez jego dolną część. Dlatego też wszelkie stany, które zwężają tę okolicę znacznie utrudniają oddychanie (np. przerost dolnych małżowin nosowych, duże polipy, masywne skrzywienie przegrody nosa).

Wyżej, w pobliżu małżowin nosowych środkowych znajdują się ujścia części zatok przynosowych. Wszelkie zmiany w tym rejonie powodować więc mogą m.in. ich stany zapalne, przy tylko pewnym wpływie na drożność nosa.

Zmysł węchu znajduje się natomiast w górnej części nosa. Zaburzenia węchu mogą być dlatego wywołane nawet bardzo małymi zmianami, które zupełnie nie wpływają na drożność nosa (np. małe polipy lub zrosty po zabiegach czy tamponadzie).

Pomijając tak oczywiste sprawy jak toczące się aktualnie infekcje i alergie, przewlekła niedrożność nosa spowodowana być może czterema głównymi, opisanymi pokrótce poniżej przyczynami, które prowadząc do zwężenia przewodów nosowych, utrudniają tym samym przepływ powietrza.

Przyczyny te to:

Wszystkie te schorzenia przebiegać mogą łącznie z zapaleniem zatok przynosowych

Na kolejnych stronach możesz dowiedzieć się na czym polegają wymienione powyżej jednostki chorobowe oraz czy można je leczyć z zastosowaniem technik małoinwazyjnych

ODSZUKAJ SWÓJ PROBLEM

POLIPY NOSA PRZEROST MAŁŻOWIN SKRZYWIENIE PRZEGRODY ZROSTY WEWNĄTRZNOSOWE

INNE ZAGADNIENIA

KRWAWIENIA Z NOSA

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK