STRONA GŁÓWNA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

LARYNGOLOGIA

ALERGOLOGIA

KONTAKT


ZABIEGI W

ZNIECZULENIU

OGÓLNYM


dr n. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog


 

Znieczulenie ogólne, które nazywane jest potocznie "narkozą" polega na wprowadzeniu pacjenta w stan podobny do bardzo głębokiego snu. W czasie jego trwania chory oddychając mieszaniną gazów usypiających oraz tlenu, nie odczuwa bólu, a także nic nie widzi i nie słyszy. Wybudzenie następuje dopiero gdy zabieg operacyjny zostaje całkowicie zakończony. Nad całością znieczulenia przez cały czas czuwa lekarz anestezjolog.
 

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Każdy pacjent, u którego przewidywane jest wykonanie znieczulenia powinien zaprzestać spożywania posiłków i płynów co najmniej 6 godzin wcześniej.

NIE ZASTOSOWANIE SIĘ DO TEJ ZASADY GROZI BARDZO POWAŻNYMI POWIKŁANIAMI

Jest to spowodowane tym, że w czasie znieczulenia zostają zniesione niektóre ważne odruchy, w tym odruchy wymiotne. Uśpiony pacjent, u którego w żołądku znajduje się treść pokarmowa jest przez to narażony na sytuację w której niestrawione kęsy pokarmu mogą spowodować nawet niedrożność dróg oddechowych, stwarzając bezpośrednie zagrożenie życia.

Przed rozpoczęciem samego znieczulenia poleca się oddanie moczu aby pęcherz moczowy był maksymalnie opróżniony. Konieczne jest również usunięcie z ust ewentualnych protez zębowych.

Przed wykonaniem znieczulenia anestezjolog zapoznaje się dokładnie ze stanem zdrowia chorego na podstawie: informacji zebranych od pacjenta lub jego rodziny lub dostępnej dokumentacji medycznej, badania pacjenta i badań dodatkowych. Badanie anestezjologiczne ma na celu zapoznanie się z pacjentem i zebranie jak największej ilości istotnych informacji o stanie jego zdrowia co pozwoli na wybór najlepszej metody znieczulenia.

W wywiadzie lekarskim szczególną uwagę przykłada się do danych dotyczących przebytych lub obecnych chorób, aktualnie przyjmowanych leków, poprzednich znieczuleń, uczuleń i nieprawidłowych reakcji na leki

PRZYJEŻDŻAJĄC NA ZABIEG  NALEŻY BYĆ PRZYGOTOWANYM NA TAKIE PYTANIA I UMIEĆ NA NIE ODPOWIEDZIEĆ

Lekarz anestezjolog wykonujący znieczulenie ogólne potrzebuje zwykle kilku podstawowych badań dodatkowych, które należy zrobić w swoim miejscu zamieszkania i przywieźć ze sobą. Badania te to:

  • MORFOLOGIA KRWI Z ROZMAZEM

  • JONOGRAM

  • OB

PRZYJEŻDŻAJĄC NA ZABIEG TRZEBA MIEĆ TE BADANIA ZE SOBĄ

W przypadku dzieci bardzo ważne jest ich właściwe przygotowanie psychiczne do znieczulenia.
Ważna jest w tym względzie przede wszystkim współpraca między rodzicami dziecka a osobami wykonującymi znieczulenie.

Przed znieczuleniem stosowana jest często tzw. premedykacja (co jest potocznie zwane "głupim Jasiem") czyli podanie przed znieczuleniem specjalnych leków ułatwiających przeprowadzenie narkozy. Po lekach tych pacjent z reguły odczuwa senność i suchość w ustach ale są to objawy jak najbardziej normalne.

Początek snu następuje po nabraniu przez pacjenta kilku głębokich wdechów gazu usypiającego z plastikowej maseczki przyłożonej przez anestezjologa do jego twarzy i podaniu odpowiednich leków. Gdy pacjent już śpi do jego tchawicy zostaje wprowadzona rurka intubacyjna przez którą będzie prowadzony sztuczny oddech (pacjent w czasie znieczulenia ogólnego nie oddycha samodzielnie - czynność oddychania przejmuje za niego aparat do znieczulenia). Przez rurkę intubacyjną będą doprowadzone do pacjenta tlen i gazy znieczulające. Pacjent zostaje podłączony do aparatu do znieczulenia.

 Po wybudzeniu dziecko jeszcze przez około godzinkę zostaje na sali pozabiegowej przy bloku operacyjnym. Po znieczuleniu nie powinno jeszcze jeść i pić przez kilka godzin.

PRZYJEŻDŻAJĄC NA ZABIEG TRZEBA MIEĆ ZE SOBĄ WYPEŁNIONY TZW. FORMULARZ ANESTEZJOLOGICZNY,
KTÓRY OTRZYMASZ OD NAS MAILEM PO OSTATECZNYM USTALENIU TERMINU ZABIEGU

 


JEŚLI MASZ WĄTPLIWOŚCI KLIKNIJ I SKONTAKTUJ SIĘ Z ANESTEZJOLOGIEM


 


KONIECZNIE  PRZECZYTAJ  PYTANIA


 

POZOSTAŁE MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE CENNIK ZABIEGÓW

STRONA GŁÓWNA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

LARYNGOLOGIA

ALERGOLOGIA

KONTAKT