STRONA GŁÓWNA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

LARYNGOLOGIA

ALERGOLOGIA

KONTAKTPRZEROST MIGDAŁKA GARDŁOWEGO
(TZW. TRZECI MIGDAŁ)

zabiegi nowej generacji


dr n. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog


 

WYKONYWANIE ZABIEGU ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA (PRZEBUDOWA SALI OPERACYJNEJ)

 

Trzeci migdałek czyli migdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. U małych dzieci, najczęściej pomiędzy 3 a 7 rokiem życia może on jednak czasami ulegać nadmiernemu powiększeniu (tzw. przerost trzeciego migdałka) co z reguły łączy się z występowaniem różnych niepokojących objawów, dolegliwości i stanów chorobowych.

Migdałek gardłowy znajduje się w tzw. nosowej części gardła. Gdybyśmy polecili dziecku otwarcie ust, to patrząc na wprost widzimy tylną ścianę gardła, a na górze podniebienie z charakterystycznym języczkiem. W przeciwieństwie do migdałków podniebiennych (bocznych) migdałek gardłowy jest normalnie niewidoczny, gdyż znajduje się właśnie za podniebieniem miękkim.

 MIGDAŁKI PODNIEBIENNE (BOCZNE)

 MIGDAŁEK GARDŁOWY (TRZECI)

 

Dzieci z przerostem migdałka mają często zatkany nos (powiększony migdałek blokuje go od tyłu jak korek), a w nocy mogą chrapać. Migdałek rosnąc na boki zamyka naturalne połączenie między gardłem a uszami, tzw. trąbki słuchowe, przez co dzieci mogą gorzej słyszeć, a w uszach może gromadzić się płyn (powstają tzw. wysiękowe zapalenia uszu). Przerostowi trzeciego migdałka często towarzyszy przerost migdałków bocznych co powoduje problemy w przełykaniu a nawet w oddychaniu. Migdałki często ulegają przewlekłemu stanowi zapalnemu, przez co u dzieci takich występują nawrotowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz uszu. Niebezpieczna jest szczególnie ta ostatnia sytuacja, gdyż prowadzić może nawet do trwałego upośledzenia słuchu.

We wszystkich przypadkach, w których sprawa się przeciąga lub nawraca,
zaś leczenie zachowawcze nie przynosi efektu i występują tzw. wskazania bezwzględne do zabiegu przerośnięty trzeci migdałek powinno się usunąć operacyjnie.

 


 


 

Niestety w co najmniej 99% oddziałów laryngologii zabieg przeprowadza się wg metody, która w zasadzie nie zmieniła się od drugiej połowy XIX wieku.
 


W tej klasycznej operacji, którą w skrócie możesz zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej, laryngolog wprowadza praktycznie na ślepo (z reguły nie używa się nawet tak jak tu lusterka) do jam nosowo-gardłowej dziecka specjalnie wyprofilowany stalowy nóż (tzw. adenotom) starając się wyciąć kilkoma ruchami powiększony migdałek.
 


TAK WYGLĄDA KLASYCZNY ZABIEG USUNIĘCIA MIGDAŁKA
NIE WYKONYWANY W MOIM GABINECIE

Zabieg jest oczywiście krwawy, a brak kontroli wzrokowej sprawia, że po pierwsze nie ma pewności, czy migdałek został dokładnie usunięty, a po drugie powstaje realne ryzyko uszkodzenia okolicznych struktur (np. ujścia trąbek słuchowych, powięzi przedkręgowej, czy od tyłu przegrody nosa) z późniejszymi, nieprzyjemnymi następstwami w tym z możliwością rozwoju zbliznowaceń i innych powikłań. Jak widzisz, większość czasu przeznaczonego na zabieg poświęca się w tej metodzie tak naprawdę nie na usuwanie samego migdałka, lecz na tamowanie krwawienia co uzyskuje się bądź przez zakładanie tamponów do gardła, bądź przez koagulację (czyli coś co można porównać do przypalania) krwawiących naczyń. Co więcej (choć jest to na szczęście coraz rzadsze) istnieją jeszcze ośrodki, w których przedstawiany zabieg wykonywany jest bez ogólnego znieczulenia - dziecko w trakcie zabiegu jest wówczas po prostu na siłę unieruchamiane przez pielęgniarkę.

W moim ośrodku do usuwania powiększonego migdałka nie wykorzystuję przedstawionej powyżej metody. W zamian za to stosuję z reguły nowoczesną, bo wprowadzoną do tego celu w XXI wieku technikę koblacji (tzw. "nóż" plazmowy). Przełomowość tej techniki polega m.in. na tym, że przez urządzenie wytwarzana jest tzw. "zimna" plazma o temperaturze zaledwie ok. 50 stopni przez co nie powoduje się poparzenia okolicznych tkanek, ale jednocześnie zamyka się większość naczyń krwionośnych. Z końcówki aparatu wydobywa się przy tym dodatkowo przez cały czas sól fizjologiczna, a oddzielana stopniowo tkanka przerośniętego migdałka jest na bieżąco, krok po kroku odsysana.

Całość operacji pozostaje rzecz jasna pod ciągłą kontrolą wzrokową (używane jest specjalne lusterko, lub endoskop).

Na filmie zamieszczonym poniżej można w skrócie zobaczyć jak taki zabieg wygląda i porównać go z filmem z klasycznej operacji. Warto zwrócić uwagę na to, jak minimalne jest tu krwawienie oraz na to, że wytwarzana przez urządzenie plazma prowadzi jedynie do zbielenia, a nie do spalania tkanek jak ma to miejsce przy użyciu starszych urządzeń.

TAK WYGLĄDA ZABIEG USUNIĘCIA MIGDAŁKA GARDŁOWEGO Z UŻYCIEM NOŻA PLAZMOWEGO (KOBLACJA)
WYKONYWANY W MOIM GABINECIE

Usunięcie migdałka gardłowego połączyć można w razie potrzeby z małoinwazyjnymi zabiegami mającymi na celu zmniejszenie przerośniętych migdałków podniebiennych
(kliknij i przejdź na sam dół strony by zobaczyć zabieg z użyciem noża harmonicznego).

Przedstawione zabiegi wykonywane są oczywiście w znieczuleniu ogólnym, a więc w trakcie operacji dziecko absolutnie nic nie czuje.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ZABIEGU W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

PRZYGOTOWANIE DZIECKA DO ZABIEGU

KONIECZNIE  PRZECZYTAJ  PYTANIA


 

POZOSTAŁE MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE CENNIK ZABIEGÓW

STRONA GŁÓWNA

MEDYCYNA ESTETYCZNA

LARYNGOLOGIA

ALERGOLOGIA

KONTAKT