STRONA G??WNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK

dr hab. med. Marek Modrzyński

specjalista laryngolog; specjalista alergolog
lekarz medycyny estetycznej

MAŁOINWAZYJNE
TECHNIKI ZABIEGOWE

Button Text
  • simple jquery slider
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
javascript image slider by WOWSlider.com v7.8

 

 

X

MAŁOINWAZYJNE TECHNIKI ZABIEGOWE

 

Wszystkie przedstawione poniżej, a wykorzystywane w moim ośrodku metody leczenia stanowią alternatywę dla stosowanych w wielu ośrodkach laryngologicznych, klasycznych metod zabiegowych starszego typu. Wszystkie one mają jednoznacznie potwierdzoną i udokumentowaną przydatność w leczeniu wybranych schorzeń laryngologicznych, przy czym w wielu aspektach w zdecydowanej większości badań klinicznych potwierdzono ich przewagę nad metodami tradycyjnymi (m.in. mniejsza inwazyjność, krótszy czas trwania zabiegu i mniejsze dolegliwości po nim, mniejsze ryzyko powikłań, itp.). Nie znaczy to oczywiście, że ich skuteczność jest stuprocentowa. Nie znaczy to również, że w rękach sprawnego operatora dawne metody leczenia są nieskuteczne i nie można uzyskać nimi podobnych efektów - pamiętaj, że zawsze masz wybór. Świat jednak nie stoi w miejscu i to co już jest standardem postępowania w wielu innych krajach u nas z wielu powodów takim standardem staje się bardzo powoli. Dlatego też nie można odpowiedzieć wprost na pytanie, dlaczego skoro te metody są lepsze i wszyscy to wiedzą to wszyscy ich nie stosują.....po prostu żyjemy tu gdzie żyjemy.
 


Lasery operacyjne: diodowy i CO2 - zamień skalpel na wiązkę światła

X
Laser najłatwiej opisać można jako jednorodne światło o bardzo dużej energii, które jest w stanie zastąpić tradycyjny nóż chirurgiczny, oferując przy tym dodatkowe korzyści niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy tradycyjnych technik operacyjnych. Cięcie laserem jest z reguły bardziej precyzyjne i mniej uszkadzające okoliczne tkanki, co ma istotne znaczenie dla przebiegu leczenia pooperacyjnego. Ponieważ w punkcie, na który oddziałuje laser powstaje wysoka temperatura, automatycznemu zamknięciu ulegają drobne naczynka krwionośne, a przez to krwawienie w trakcie zabiegu jest niewielkie lub nie ma go wcale - nie jest więc tu konieczne dodatkowe podwiązywanie lub elektrokoagulacja naczyń jak to się często zdarza przy operacjach z użyciem skalpela.Praca z laserem jest bezkontaktowa - końcówka nie dotyka pola operacyjnego i nie ma bezpośredniego kontaktu z operowaną tkanką. Dzięki temu w trakcie zabiegu nie istnieje praktycznie żadna możliwość przeniesienia zakażenia, czyli zarażenia się takimi chorobami jak np.  AIDS, czy żółtaczka zakaźna. Zabiegi laserowe w obrębie nosa (np. przerost małżowin, skrzywienie przegrody nosa, zrosty wewnątrznosowe) i gardła (np. przerost migdałków, chrapanie, bezdech) wymagają jedynie znieczulenia miejscowego - nie ma więc konieczności usypiania osoby operowanej (znieczulenie ogólne), dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu iść można do domu. Stosowane znieczulenie nie wpływa też negatywnie na zdolność do prowadzenia pojazdów (samochód).Stosowane końcówki są specjalnie zaprojektowane dla poszczególnych typów zabiegów, dzięki czemu przy ich użyciu osiąga się niezwykłą precyzję.
 
X 


Kriochirurgia - leczenie zimnem

 
X
Kriochirurgia polega na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury w celu zamrożenia i doprowadzenia do martwicy, a następnie stopniowego zaniku patologicznie zmienionych tkanek. W mojej praktyce do zabiegów wykorzystuje nowoczesne aparaty, w których czynnikami chłodzącymi są bądź podtlenek azotu, pozwalający na uzyskanie ochłodzenia operowanych miejsc do ok. -90 stopni, bądź ciekły azot pozwalający ochłodzić operowaną tkankę do prawie - 200 stopni. Ponieważ wszystkie wykorzystywane przy zabiegach końcówki to zamknięte sondy kontaktowe nie istnieje możliwość wydostania się substancji chłodzącej na zewnątrz i uszkodzenia zdrowych tkanek. Zabieg wymaga najczęściej jedynie powierzchownego znieczulenia sprayem, a jego przebieg jest praktycznie całkowicie bezbolesny. W trakcie zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki dlatego też wykonywane przeze mnie zabiegi kriochirurgiczne są bezkrwawe. Dzięki temu tu również znacznie ograniczona jest możliwość przypadkowego przeniesienia chorób zakaźnych. Podobnie jak w przypadku leczenia laserem po zabiegach nie jest wymagana hospitalizacja. Kriochirurgia najlepiej nadaje się do leczenia takich schorzeń jak przerost błony śluzowej małżowin nosowych, polipy nosa, przerost migdałków podniebiennych, częste anginy.
 
X


Nóż harmoniczny - leczenie wykorzystujące ultradźwięki


 
X
Wykorzystywany supernowoczesny generator ze swoją unikalną technologią ultradźwiękową stosowany jest do cięcia oraz koagulacji tkanek. Wbrew nazwie nie jest to więc zwykły nóż. Urządzenie działa na zasadzie przekształcenia energii elektrycznej w mechaniczne wibracje ultradźwiękowe. Wibracja ultradźwiękowa zostaje przekazana do końcówki ostrza które wykonuje mikrodrgania z częstotliwością 55.000 Hz. Dzięki następczym zjawiskom koagulacji i kawitacji można dzięki temu delikatnie rozwarstwić tkanki przy równoczesnym zamykaniu większości naczyń i to o średnicy aż do pół centymetra !!! W porównaniu ze zwykłą elektrokoagulacją tkanki nagrzewają się tu tylko do ok. 100 stopni, a przez ciało pacjenta nie przepływa żaden prąd. Dzięki tym wszystkim zaletom zabiegi z wykorzystaniem noża harmonicznego są z reguły zdecydowanie mniej krwawe a przez to mniej nieprzyjemne dla pacjenta. Dotyczy to również gojenia pooperacyjnego. Aparat znajduje zastosowanie m.in. do całkowitego (tonsillektomia) lub częściowego (tonsillotomia) usuwania migdałków podniebiennych, operacji w obrębie podniebienia miękkiego (chrapanie i bezdech), uwalniania zrostów wewnątrznosowych i wielu innych zabiegów laryngologicznych.
 
X


 


Skaner laserowy - równomierne rozłożenie energii

X
W wielu przypadkach konieczne jest równomierne i precyzyjne rozłożenie wiązki laserowej w obrębie operowanej tkanki w taki sposób by nie "naświetlać" laserem jednych okolic bardziej, a innych mniej. Dobrym przykładem zabiegu, w którym ma to dość istotne znaczenie jest zabieg częściowego usunięcia migdałków podniebiennych (przerost migdałków - tonsillotomia). Niestety nawet najsprawniejszy operator nie jest w stanie tak poruszać rękojeścią urządzenia, aby całe operowane pole pokryte było przez laser jednolicie. Skaner laserowy dzięki układowi wirujących z dużą prędkością i sterowanych komputerowo mini-luster praktycznie całkowicie eliminuje ten problem. Tak więc urządzenie to przyczynia się do jeszcze większej precyzji wykonywanych w moim ośrodku zabiegów.
 
X
 
html5 video by EasyHtml5Video.com v3.5


RaVoR (radiochirurgia) - lecznicza fala elektromagnetyczna

 
X
Fachowa nazwa procedury to "bipolarna stymulacja tkanek o częstotliwości radiowej", lub prościej - radiochirurgia. Istota zabiegu polega na wprowadzeniu w zmienione (najczęściej nadmiernie przerośnięte) tkanki specjalnej elektrody dwubiegunowej, która powoduje wytworzenie impulsu i podgrzanie bezpośrednio przyległych struktur do kilkudziesięciu stopni. Na skutek tego w ciągu kilku tygodni w rejonie wkłucia dochodzi do rozwoju podśluzówkowych zmian włóknistych, a przez to do zmniejszania sie przerośniętych tkanek. Zabieg z użyciem techniki RaVoR jest praktycznie bezbolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Krwawienie w trakcie zabiegu jest śladowe (z miejsca wkłucia) i po chwili samoistnie ustępuje.
Główne wskazania do opisanego zabiegu to leczenie chrapania a ściślej przerostu podniebienia miękkiego (w tym języczka i łuków podniebiennych) oraz przerostu małżowin nosowych i przerostu migdałków (podniebiennych i językowego). W praktyce zabieg stosuje się najczęściej do leczenia chrapania powstałego na tle przerostu wymienionych wcześniej struktur. Pełen efekt zabiegu uzyskuje się średnio po ok. 6 tygodniach od jego wykonania.
 
X


 


Koblacja – "nóż" plazmowy

 
X
Koblacja (czyli "kontrolowana ablacja") jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą leczenia wprowadzoną do użytku po raz pierwszy w USA w 2001 roku.  Sterowany komputerem aparat generuje falę o wysokiej częstotliwości, która pomiędzy końcówką zabiegową a operowaną tkanką wywołuje jonizację i powstawanie naładowanych cząsteczek (tzw. plazmy). Co bardzo istotne, w trakcie koblacji operuje się w temperaturze jedynie 50-60°C, dzięki czemu nie występuje tu efekt poparzenia. Zastosowanie tej metody czyni zabieg niemal całkowicie bezkrwawym i sprawia, że nie występuje po nim obrzęk, ani rany analogiczne jak przy użyciu skalpela. Nie występują tu też oparzenia takie, jak w przypadku nadal stosowanej do tych samych celów koagulacji, co przekłada się w istotny sposób na znacznie mniejszy dyskomfort po zabiegu.
 
X


 


Shaver – usuwanie polipów nosa

X
Shaver jest nowoczesnym urządzeniem pozwalającym w szybki i praktycznie bezbolesny sposób usunąć polipy z wnętrza jam nosa, a przez to przywrócić jego drożność i umożliwić ponowne, prawidłowe oddychanie. Patologiczna tkanka zostaje rozdrobniona i odessana za pomocą specjalnych końcówek o średnicy zaledwie 2,5 – 3,5 mm. Dzięki zastosowaniu tak niewielkich narzędzi występujące podczas zabiegu krwawienie jest z reguły bardzo niewielkie – w każdym razie bez porównania mniejsze niż to jakie ma miejsce w trakcie klasycznego zabiegu "starego typu" (w którym polipy wyrywa się za pomocą specjalnych kleszczy i metalowych pętli).  Zabieg może być wykonywany samodzielnie lub uzupełniony innymi opisanymi powyżej technikami.
 
X


 


Koagulator fotonowy - zamykanie krwawiących naczyń w nosie

X
Koagulator fotonowy to obecnie jedno z najnowocześniejszych urządzeń służących do zamykania poszerzonych naczynek np. w obrębie przegrody nosa. Dzięki temu krwotoki i mniejsze krwawienia z nosa mogą być tamowane nie tylko za pomocą nieprzyjemnego zabiegu jakim jest tamponada. Urządzenie
pozwala na dokładne zaplanowanie głębokości koagulacji. Precyzyjna lampa wolframowo-halogenowa emituje promieniowanie świetlne, które zostaje zogniskowane na powierzchni leczonej tkanki, a następnie zamieniane na energię cieplną, powodującą proces koagulacji. Następstwem tego jest zamknięcie poszerzonego naczynia.
 
X


 


Plazma argonowa - zastosowanie zjonizowanego gazu

 
X
Argon jest szlachetnym, niepalnym, obojętnym chemicznie, a przez to pozbawionym działania fizjologicznego gazem. Pod wpływem prądu ulega on jonizacji i tworzy obłok plazmy, przez który przewodzona jest dostarczana do tkanek energia. Dzięki temu w metodzie tej nie ma nawet potrzeby doprowadzenia do bezpośredniego kontaktu elektrody z leczoną tkanką. Podstawową zaletą koagulacji argonowej jest stała, niewielka głębokość efektu termicznego. Dzięki dobremu przewodzeniu energii przez plazmę argonową uzyskuje się też pożądany i co ważne równomierny efekt przy znacznie niższych nastawieniach mocy niż w przypadku zwykłej elektrokoagulacji wysokonapięciowej. Zmniejsza się dzięki temu ryzyko przypadkowych uszkodzeń tkanek sąsiadujących, co przy metodach klasycznych jest często nie do uniknięcia. Leczenie z użyciem plazmy argonowej wykorzystuje się m.in. w przypadku niedrożności nosa spowodowanej przerostem małżowin nosowych dolnych oraz w leczeniu krwawień z nosa.
 
X


AMSA - inhalacje wibracyjno-pulsacyjne

X
Aparat AMSA to zaawansowany technologicznie rodzaj inhalatora, który poza rozpylaniem cząsteczek leku dodatkowo, dzięki nałożeniu specjalnie dobranej fali dźwiękowej, nadaje im wysoką energię i wprawia w drgania. Poza tym aparat generuje pulsacyjne nadciśnienie. Dzięki tym dwum unikatowym właściwościom przenikanie leków do zatok przynosowych, a w szczególności do trąbek słuchowych jest 100 razy wyższe niż przy użyciu zwykłych technik inhalacyjnych. Inhalacje AMSA stosuje się dlatego głównie właśnie w wypadku zapaleń zatok i zaburzeń drożności trąbki Eustachiusza.
 
 
X


 


 

GÓRA STRONY
 

X

 

INNE PROBLEMY Z ZAKRESU LARYNGOLOGII

 

 

Polipy nosa, przerost ma??owin, uzale?nienie od kropli ....
NOS - NIEDRO?NO??

Przerost migda?k?w, czopy ropne, nawrotowe anginy ....
MIGDA?KI
Chrapanie i bezdech podczas snu ....
CHRAPANIE - BEZDECH
P?ukania zatok metod? Proetza, inhalacje AMSA ...
ZATOKI - P?UKANIE
Krwawienia z nosa - leczenie laserem ....
KRWAWIENIA Z NOSA
 

FOTOGALERIA

MA?OINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE
POZOSTA?E PROBLEMY LARYNGOLOGICZNEREJESTRACJA
 

 STRONA G??WNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK