STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIKMAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

- POWIĘKSZONE MIGDAŁKI -
 


dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog


 

Powiększone migdałki to problem, który występować może nie tylko u dzieci, ale również bardzo często u dorosłych, u których staje się powodem całego szeregu dolegliwości. Najczęstsze z nich to chrapanie, uczucie ciała obcego w gardle (tzw. kluska w gardle), niekiedy nieprzyjemny zapach z ust, a czasami gdy migdały są bardzo powiększone zaburzenia połykania, mowy, a nawet bezdech nocny.

Powiększone migdałki to często również problem nawrotowych infekcji - w szczególności angin, ale też innych zapaleń w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych.

Z drugiej strony pamiętać jednak należy, że określenie "powiększone migdały" nie musi oznaczać ich przewlekłego zapalenia. Czasami migdałki są duże, ale nie ma w nich czopów ropnych, ani też powiększenie to nie wiąże się z częstymi chorobami. Migdałki są po prostu za duże i powodują jedynie pewne zaburzenie mechaniczne dla przepływającego powietrza czy przełykanego pokarmu.

Czasami powiększony może być jeden migdałek - nie jest to nic nadzwyczajnego, chyba że do takiej sytuacji doszło w krótkim czasie (tzn. migdałki były równe, a nagle jeden w ciągu np. kilku tygodni bardzo się powiększył).

W chwili obecnej u osoby dorosłej powiększone migdałki zmniejszyć można nie tylko przez ich "klasyczne" wycięcie skalpelem, które wiąże się z całym szeregiem nieprzyjemnych odczuć i dolegliwości, ale też z zastosowaniem mniej inwazyjnych technik zabiegowych. W większości przypadków nie ma też konieczności całkowitego usuwania powiększonych migdałków, a tylko istotnego ich zmniejszenia.

Klasyczny, chirurgiczny zabieg usuwania migdałków - na trzecim zdjęciu widać jak wygląda gardło bezpośrednio po zabiegu, a na czwartym jak wygląda po ok. tygodniu

Ze wspomnianych technik małoinwazyjnych na szczególną uwagę zasługują: krioterapia, fale o częstotliwości radiowej oraz leczenie z wykorzystaniem lasera. Zabiegi te łączą się ze znacznie mniej nieprzyjemnymi doznaniami podczas ich wykonywania
(np. z reguły krwawienie jest znikome lub jak w przypadku krioterapii nie występuje wcale) oraz z dużo szybszym powrotem do normalnego trybu życia. Co ważne procedury te nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego, a po ich wykonaniu można bezzwłocznie udać się do domu.

A tak to wygląda np. bezpośrednio po zabiegu laserowym....

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK