STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK


dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog


 

Migdałki podniebienne stanowią bardzo ważny element układu obronnego gardła. To one jako pierwsze stykają się
z substancjami wnikającym do naszego organizmu z pokarmami i z wdychanym powietrzem zapoczątkowując uruchomienie mechanizmów obronnych.
 Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do ich znacznego przerostu bądź też rozwoju w ich obrębie procesów zapalnych mogących odbijać się bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu.
 Przerośnięte i zmienione zapalnie migdałki podniebienne utrudniają połykanie i oddychanie, a zwężając gardło prowadzą do chrapania oraz pojawienia się bardzo niebezpiecznych bezdechów sennych.
 Dodatkowo w związku z obecnością w ich obrębie licznych bakterii stanowią ognisko zakaźne co może objawiać się nawrotowymi anginami i zapaleniami gardła, tworzeniem ropni okołomigdałkowych, a nawet uszkodzeniem serca, rozwojem choroby reumatycznej czy posocznicy.

 


 

 


Jak wyglądają nieprawidłowe migdałki: mają często bardzo duże zagłębienia - tzw. krypty migdałkowe (Fot.1), w których okresowo lub na stałe obecne mogą być czopy ropne (Fot.2), dodatkowo mogą (choć nie muszą) być znacznie powiększone (Fot.3)

W tych sytuacjach konieczne jest nie ciągłe branie antybiotyków (czego niestety doświadcza większość pacjentów), które są w stanie przynieść tylko krótkotrwałą poprawę, ale wyeliminowanie ognisk zakażenia, czyli migdałków bądź przez ich całkowite usunięcie bądź też zmniejszenie ich masy, najlepiej w połączeniu z ograniczeniem ich wypaczonej funkcji.

Całkowite usunięcie migdałków to zabieg, który obecnie wykonuje się zdecydowanie rzadziej niż kiedyś.
 
W większości ośrodków przeprowadza się go przy tym z zastosowaniem pokazanej poniżej klasycznej i praktycznie od ponad stu lat niezmienianej metody chirurgicznej.

Nie zawsze jednak dla uzyskania zadowalającego efektu
leczniczego potrzebne jest całkowite wycięcie migdałków.

 


 
POZOSTAŁE MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE CENNIK ZABIEGÓW

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK