STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK



MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

- LECZENIE CHRAPANIA I BEZDECHU -
 - KOBLACJA -




dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog



Koblacja (skrót od kontrolowana ablacja) to jedna z najnowocześniejszych technik w laryngologii małoinwazyjnej, realizowana przy pomocy zaawansowanego technologicznie, skomputeryzowanego urządzenia.

 Może być ona z powodzeniem stosowana w leczeniu chrapania i bezdechu. Zabieg trwa kilkanaście minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Metoda koblacji, w przypadku usuwania chrapania, sprowadza się do wykonania operacji plastycznej gardła, języczka i podniebienia miękkiego. W rezultacie tego podniebienie podnosi się i usztywnia, a języczek skraca, co ułatwia oddychanie w czasie snu (redukcja bezdechu). Dzięki zabiegowi koblacji wiotkie części gardła zmniejszają swoją objętość i usztywniają się, zaś przestrzeń gardła ulega poszerzeniu. Stwarza to warunki, przy których szanse pojawiania się zjawisk akustycznych generowanych w gardle (czyli chrapania) są znacznie mniejsze.

Klasyczna "krwawa" metoda chirurgiczna leczenia chrapania ma wiele minusów. Również tradycyjne narzędzia elektrochirurgiczne, które nadal są powszechnie używane w chirurgii generują bardzo duże ilości ciepła. Prowadzi to do oparzeń sąsiednich komórek, stwarzając ryzyko szeregu powikłań oraz długiej rekonwalescencji. Metoda koblacji natomiast to technika wykorzystująca urządzenie pracujące w niskich temperaturach (50-60°C), oparte na zasadzie plazmy wytwarzanej przez fale radiowe (stąd inna nazwa – nóż plazmowy).

W wyniku różnicy potencjałów, naładowane cząstki wytwarzanej plazmy ulegają przyśpieszeniu w kierunku usuwanej tkanki, powodując jej rozbicie i "odparowanie" z bardzo niewielkim podgrzaniem otoczenia i równoczesnym zamknięciem większości naczyń krwionośnych.  

Po zabiegu koblacji nie obserwuje się w związku z tym z reguły ani obrzęku, ani wielu innych niekorzystnych następstw, jakie występowały przy zastosowaniu starszych technik, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może normalnie funkcjonować.

Pamiętać należy, że poza koblacją istnieją również inne małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechu i w przypadku danego pacjenta to właśnie one mogą być bardziej wskazane (laser, radiochirurgia, pilary). Całkowite wyeliminowanie chrapania wymagać też może czasami dodatkowych czynności i zabiegów również w obrębie innych niż podniebienie struktur, jak np. nos czy migdałki. W większości przypadków osiągnąć to można stosując również techniki małoinwazyjne.

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK