STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIKMAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

- IMPLANTY PODNIEBIENIA -
 - PILLARY -
dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergologW ostatnich latach pojawiło się kilka obiecujących metod mających na celu złagodzenie chrapania i bezdechu przy pomocy zabiegów laryngologicznych o znacznie mniejszym stopniu inwazyjności niż tradycyjnie stosowane klasyczne zabiegi chirurgiczne.
Technika implantów pillar świetnie nadaje się do leczenia chrapania oraz łagodnych i średnio ciężkich postaci obturacyjnego bezdechu sennego. Może stanowić też dodatkowo uzupełnienie innych operacji (np. CELON), jeśli nie dały one w pełni oczekiwanego efektu.

Zabieg polega na umieszczeniu w obrębie podniebienia miękkiego kilku (najczęściej trzech, rzadziej pięciu) niewielkich implantów.

Wszczepiane implanty mają jedynie 18 mm długości

Implanty te wytwarzane są ze specjalnego tworzywa o włókienkowej budowie.

Widok pilara w powiększeniu

Materiał, z którego są sporządzone stosowany jest w medycynie już od ponad pół wieku (choć wcześniej wykorzystywany był do innych celów), jest więc dobrze przebadany i bezpieczny. Cały sprzęt służący do wprowadzania pilarów jest jednorazowego użytku, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo całego zabiegu.

Procedura zakładania implantów pilar nie jest dla pacjenta uciążliwa, ani bolesna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa z reguły kilkanaście minut.

Po zabiegu można bezzwłocznie udać się do domu. Zdecydowana większość osób może normalnie jeść i pić już po ok. godzinie.
Wprowadzone w podniebienie pilary są niewidoczne, nie mają wpływu na barwę głosu ani na połykanie.

Z czasem na skutek przebiegejących naturalnych procesów gojenia pilary zostają ściśle zintegrowane z tkankami. Rozrastająca się tkanka włóknista przerasta je i spaja stwarzając dodatkowe wsparcie, a tym samym usztywnienie podniebienia.

Pomiędzy pilarami rozrastają się włókienka kolagenu, które spajają je ze sobą

Usztywnienie takie zmniejsza z jednej strony jego drganie podczas snu (którego efektem jest chrapanie), zaś z drugiej nadmierne opadanie tkanek w kierunku dolnych części gardła (czego efektem może być bezdech).

Badania kliniczne wykazują, że u większości pacjentów leczonych opisaną techniką występuje znaczne zmniejszenie intensywności chrapania oraz ilości/nasilenia bezdechów. Potwierdzają to zarówno badania specjalistyczne
(tzw. polisomnografia), jak też w badania ankietowe z udziałem "partnerów łóżkowych" (chrapanie przeszkadza z reguły
bardziej nie osobie chrapiącej tylko tej, która z nią śpi). Gdy problem chrapania zostaje zmniejszony lub wyeliminowany
pary ponownie mogą dzielić wspólne łóżko, cieszyć się bardziej spokojnym snem i zdrowszym stylem życia.

Jakiekolwiek poważniejsze objawy uboczne po wszczepieniu pilarów występują niezmiernie rzadko. Czasami zdarzyć się
może (z reguły we wczesnym okresie pooperacyjnym), że wszczepiony pilar (m.in. na skutek ruchów podniebienia) ulegnie przemieszczeniu lub wysunięciu. W takiej sytuacji w ciągu kilku minut wymienić go można na nowy.

Na krótkiej animacji poniżej można zobaczyć ideę całego zabiegu pillar.

Pamiętać należy, że całkowite wyeliminowanie chrapania wymagać może czasami dodatkowych czynności i zabiegów również w obrębie innych niż podniebienie struktur, jak np. nos czy migdałki. W większości przypadków osiągnąć to można stosując również techniki małoinwazyjne.

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK