Krzywa przegroda, skrzywienie przegrody, leczenie - laser

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK


MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

- SKRZYWIENIE PRZEGRODY NOSA -

 

dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog

KONIECZNA WSTĘPNA KONSULTACJA. ZABIEG NIE MOŻE BYĆ WYKONANY TEGO SAMEGO DNIA

 

Skrzywienie przegrody nosa najczęściej jest skutkiem urazu, przy czym uraz taki mógł wystąpić o wiele prędzej, niż zaczęliśmy odczuwać objawy związane ze skrzywieniem (może to być nawet uraz nosa w trakcie porodu).

W rzadszych przypadkach skrzywienie nie ma związku z urazem i jest uwarunkowane np. genetycznie (stąd zdarza się, że w danej rodzinie wiele osób ma ten sam problem). W części przypadków istniejące skrzywienie jest za małe by powodować jakieś istotne dolegliwości, jednak w wielu innych powoduje niedrożność nosa, zaburzenia węchu, krwawienia z nosa, częste infekcje, nawrotowe zapalenia zatok, a czasami też uporczywe bóle głowy.


UWAGA

Dodatkowo bardzo często po stronie przeciwnej do skrzywienia dochodzi do nadmiernego
przerostu małżowin nosowych,
szczególnie dolnej.

PRZEROST KOMPENSACYJNY MAŁŻOWIN NOSA
 

Skrzywionej przegrody nosa nie da się wyleczyć żadnymi kroplami, ani innymi lekami
- zawsze konieczna jest interwencja pod postacią zabiegu -

LASEROWA KOREKTA SKRZYWIONEJ PRZEGRODY NOSA

W części przypadków istnieje możliwość zniwelowania skrzywienia przegrody nosa za pomocą małoinwazyjnego zabiegu laserowego (tzw. septoplastyka laserowa).

Zabieg ten wykonywany laserem CO2 lub diodowym jest zdecydowanie krótszy niż tradycyjny, prawie bezkrwawy i najczęściej nie wymaga też zakładania opatrunków do nosa po jego wykonaniu (w tym tzw. tamponady). Nie używa się w nim też klasycznych narzędzi chirurgicznych - z reguły nie jest potrzebne nawet znieczulenie w formie zastrzyku podawanego do nosa jak ma to miejsce w "zwykłej" operacji. Zabieg pozwala zlikwidować główne przewężenia w obrębie nosa, czyli poszerzyć te miejsca, które najbardziej utrudniają oddychanie.
Nie jest on niestety możliwy do wykonania u wszystkich pacjentów - decydujące znaczenie ma tu rodzaj, kształt i lokalizacja skrzywienia. Dlatego też konieczna jest wcześniejsza wizyta kwalifikacyjna. Po takiej konsultacji umawiamy się na zabieg bądź laserem, bądź wykonywany w sposób bardziej tradycyjny, jeśli okazało by się, że zabieg laserem nie jest możliwy.

Schematyczne przykłady skrzywień przegrody nosa w prawo. Dla pacjenta objawy w obydwu przypadkach mogą być takie same - m.in. gorsze oddychanie prawą stroną nosa. W pierwszym przypadku trzeba jednak wykonać klasyczny zabieg, natomiast w drugim można przeprowadzić zabieg laserowy (kolec przegrody nosa widoczny też na zdjęciu)

Nawet jednak jeśli w grę wchodzi zabieg klasyczny, to nasi lekarze przeprowadzają go w trybie ambulatoryjnym i w znieczuleniu miejscowym. Trwa to około 30-60 min, po czym można udać się do domu. Wszelkie ewentualne cięcia wykonywane są wewnątrz nosa, a nie na zewnątrz czego wielu chorych się obawia. Nie stosujemy tak jak ma to niestety nadal miejsce w licznych ośrodkach starej techniki operacyjnej polegającej na usuwaniu "wszystkiego co się da", natomiast staramy się w miarę możliwości jak najmniej wycinać, a jak najwięcej skrzywionych elementów ustawiać tak aby przegroda po zabiegu była prosta.
 

 
Stan przed i po klasycznym zabiegu operacji skrzywionej przegrody nosa: schemat i obraz z tomografii komputerowej

Jeśli nie ma absolutnej konieczności po zabiegu nie stosujemy też klasycznej tamponady nosa (ok. metrowej długości taśmy z gazy wsadzane do każdej "dziurki" od nosa, którą po kilku dniach trzeba wyjąć)

USUWANIE TAMPONADY
(nie musisz tego oglądać jeśli nie chcesz)

 lecz wykorzystujemy nowoczesne opatrunki żelowe, które po kilku dniach same ulegają rozpuszczeniu bądź można je samemu delikatnie wydmuchać lub zakładamy specjalne nieurazowe płytki stabilizujące.

Niestety nie wszędzie wygląda to tak różowo o czym można się przekonać czytając wspomnienia pacjentów poddanych klasycznej operacji (przykład poniżej)

 

!!!

* przed zabiegiem operacyjnym przegrody konieczna jest bezwzględnie wstępna konsultacja, na którą umawiać się należy z lekarzami wykonującymi ten zabieg dzwoniąc na następujące numery

                                                               
     zabieg laserowy  
                                                                                                               
 - numer podany na górze strony -
                                                                                                                                                                                

małoinwazyjne zabiegi "klasyczne"

INDYWIDUALNA SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA
dr Krzysztof Drozd

tel. 602-182-704

W przypadku innych zabiegów proszę dzwonić na numer podany na górze strony

INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA
(najczęstsze pytania i odpowiedzi)


- ZOBACZ INNE PRZYCZYNY ZABURZEŃ DROŻNOŚCI NOSA -

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA ZABIEG

ZAPALENIE ZATOK

PŁUKANIE ZATOK

POLIPY NOSA
PRZEROST MAŁŻOWIN
ZROSTY WEWNĄTRZNOSOWE
KRWAWIENIA Z NOSA POZOSTAŁE MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK