STRONA G??WNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK

dr hab. med. Marek Modrzyński

specjalista laryngolog; specjalista alergolog
lekarz medycyny estetycznej

- LARYNGOLOGIA - NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Button Text
  • jquery photo gallery
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
responsive carousel by WOWSlider.com v7.8

 

 

X

- ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE -
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

PYTANIA OGÓLNE
 

CHRAPANIE I BEZDECH
 

MIGDAŁKI PODNIEBIENNE
 

MAŁŻOWINY NOSOWE
 

POLIPY NOSA
 

SKRZYWIENIE PRZEGRODY I KRWAWIENIA
 

POZOSTAŁE PROBLEMY

ZAPOZNAJ SIĘ Z PYTANIAMI OGÓLNYMI A NASTĘPNIE Z PYTANIAMI SZCZEGÓŁOWYMI DOTYCZĄCYMI TWOJEGO PROBLEMU

CENNIK

KONTAKT
 

PYTANIA OGÓLNE
 

BADANIA WYMAGANE DO WIĘKSZOŚCI ZABIEGÓW TO: MORFOLOGIA KRWI I TZW. WSKAŹNIKI KRZEPNIĘCIA
(DO ZROBIENIA BEZ SKIEROWANIA W CIĄGU KILKU GODZIN W KAŻDYM LABORATORIUM ZA NIEWIELKĄ OPŁATĄ)
 

Czy wszystkie opisane schorzenia laryngologiczne można leczyć w ten sposób ?

Nie wszystkie. Czasami, choć rzadko konieczne jest wykonanie klasycznego zabiegu (oczywiście wszystkie opisane tu zabiegi można wykonać w sposób klasyczny). Dlatego też wskazane jest odbycie wstępnej wizyty kwalifikacyjnej.

Mieszkam daleko i trudno mi przyjechać najpierw do kwalifikacji, a potem znowu na zabieg. Czy można jakoś to ominąć ?

To możliwe. Umawiamy się wówczas od razu na zabieg, jednak co oczywiste pozostawiam sobie w takim wypadku możliwość odmowy jego wykonania, jeśli w badaniu wstępnym stwierdzę jakieś przeszkody lub uznam, że operacja nie daje lub daje niewielką szansę na poprawę. Istnieją jednak wyjątek: operacja przegrody nosa - tu zawsze musi być najpierw wizyta kwalifikacyjna.
Dopiero po niej można się umówić na zabieg jeśli okaże się możliwy do wykonania.
Również nie wszystkie zrosty wewnątrznosowe nadają się do leczenia w trybie ambulatoryjnym.

Czy potrzebne są jakieś badania dodatkowe ?

Wszystko zależy od twojego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie leczysz się na żadne choroby współistniejące to w przypadku zabiegów kriochirurgicznych nie są potrzebne żadne badania dodatkowe, natomiast w przypadku zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek (czyli np. z użyciem lasera, noża harmonicznego lub shavera) konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi: morfologii z poziomem płytek krwi, czasu krwawienia i czasu krzepnięcia. Zrobi to za kilkanaście złotych i bez skierowania każde laboratorium w twoim mieście.

W przypadku polipów nosa wskazane jest posiadanie tomografii komputerowej zatok przynosowych - opis jak ma być wykonane to badanie znajdziesz w części dotyczącej pytań odnoszących się bezpośrednio do polipów.

W jakim znieczuleniu wykonywane są zabiegi ?

Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Środek znieczulający podawany jest w postaci sprayu lub na sączkach, a przy bardziej rozległych zabiegach również we wstrzyknięciu w operowaną okolicę (analogicznie jak u stomatologa).

Czy zabiegi są nieprzyjemne ?

Zabiegi są wykonywane technikami małoinwazyjnymi, co nie znaczy, że jest to leczenie dotykiem. Znieczulenie miejscowe u większości osób znosi całkowicie ból w trakcie zabiegu, jednak pewien procent osób nadal odczuwać może pobolewanie w trakcie ich wykonywania, choć dolegliwości te są z założenia dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych.

Czy zabiegi są jednorazowe ?

W większości przypadków tak, jednak niektóre z założenia muszą być rozłożone na kilka etapów. Czasami wynikać to też może ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo nie zawsze efekt końcowy jest w 100% przewidywalny i często dopiero po zabiegu i całkowitym wygojeniu zmian widać czy potrzebny jest kolejny zabieg uzupełniający.

Czy w trakcie zabiegów występuje krwawienie ?

Niektóre zabiegi są praktycznie całkowicie bezkrwawe (np. kriochirurgiczne), w innych występuje krwawienie, ale jest ono z reguły niewielkie - nieporównywalne z tym jakie bywa podczas klasycznych zabiegów laryngologicznych z użyciem skalpela. Mogą być oczywiście wyjątki, szczególnie jeśli ktoś ma nieuregulowane nadciśnienie.

Czy po zabiegu można samemu prowadzić samochód ?

Teoretycznie można - w trakcie zabiegu nie podajemy żadnych środków upośledzających zdolność do prowadzenia pojazdów. Pamiętaj jednak, że zabiegi choć małoinwazyjne są jednak zabiegami i wygodniej będzie jeśli ktoś przyjedzie z tobą, a potem cię odwiezie. Jest to zdecydowanie zalecane.

Jak długo trwa zabieg ?

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu i operowanej okolicy. Z reguły jednak czas trwania zabiegu nie przekracza 30-40 minut.

Czy po zabiegu będę musiał zostać na obserwacji na noc ?

Jedną z głównych zalet przedstawionych zabiegów jest to, że po ich wykonaniu można dość szybko wrócić do domu. Jeśli wszystko przebiega planowo to z reguły cały pobyt w gabinecie nie przekracza godziny.

Czy zabiegi te można zrobić "na NFZ" ?

Nie.

Wszystkie zabiegi są wykonywanie wyłącznie komercyjnie czyli są pełnopłatne zgodnie z aktualnym cennikiem.

Czy koszt zabiegu podany mi przed zabiegiem może się zmienić w jego trakcie ?

Nie może. Jeśli muszę zrobić coś więcej to jest to moje zmartwienie. Ty nic nie dopłacisz (no chyba że będą jakieś ekstra życzenia z twojej strony....).

W jakich godzinach wykonywane są zabiegi ?

Najczęściej między 13-tą, a 15-tą we wtorki, środy i czwartki. Można więc dojechać z każdego końca Polski i spokojnie wrócić tego samego dnia.

Czy na zabiegi jest jakaś kolejka czy można się umówić z dnia na dzień ?

Niestety jest kolejka, z reguły od kilku dni do 3-4 tygodni, dlatego też trzeba wcześniej zadzwonić i umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę.

Czy przed zabiegiem trzeba zaszczepić się przeciwko żółtaczce ?

W chwili obecnej nie ma nigdzie takiego oficjalnego wymogu, ale jeśli ktoś ma taką możliwość to oczywiście warto to zrobić.
Nikt nie wie jakie jeszcze zabiegi czekają go w przyszłości, a kiedy się jest już raz zaszczepionym, to w późniejszym okresie wystarczy podawać jedynie co kilka lat tzw. dawkę przypominającą szczepionki.CHRAPANIE I BEZDECH

Jaka technika zabiegowa jest najczęściej stosowana ?

Do plastyki podniebienia najczęściej stosuję równoczesne połączenie lasera z techniką wykorzystującą falę o częstotliwości radiowej (RaVoR; CELON). Rzadziej wykorzystuje koblację, gdyż efektywność zabiegu jest zbliżona, a cena z uwagi na koszt jednorazowych końcówek wyższa.

Jak się trzeba przygotować do zabiegu ?

Można zjeść lekkie śniadanie, ale lepiej nie jeść już obiadu. Godzinę po zabiegu można już jeść.

Słyszałem metodzie leczenia chrapania pod nazwą CELON. Co to takiego ?

Dokładnie to samo co RaVoR. Inny jest tylko producent urządzenia. Koszty użytkowania systemu CELON są z pewnych względów wyższe od kosztów użytkowania systemu RaVoR stąd i zabiegi są z reguły dużo droższe. Nie ma natomiast jakiejkolwiek różnicy w skuteczności i zasadzie działania.

Czy można mnie zoperować tylko aparatem RaVoR (CELON) bez użycia lasera ?

Tak, ale sposób ten sprawdza się tylko w przerostach mniejszego stopnia. W większości przypadków użyć lepiej obu metod równocześnie.

Czy zabieg laserowy jest bolesny ?

Zabieg jest generalnie bezbolesny. Znieczulenie miejscowe podane w formie sprayu i kilku niewielkich wstrzyknięć praktycznie w 100% znosi ból w jego trakcie. W całym zabiegu tak naprawdę najbardziej nieprzyjemne jest właśnie samo znieczulenie - jest ono po prostu jak to znieczulenie niesmaczne, powoduje przejściowe uczucie kluski w gardle, a czasem krótkotrwały kaszel.

Czy po zabiegu będzie mnie bolało gardło ?

Tak. Na pewno. Przez kilka godzin do kilkunastu dni. Gardło jest bardzo dobrze unerwione, a oddychanie i przełykanie sprawia, że znajduje się  w ciągłym ruchu. Choć rana po zabiegu jest niewielka to nie można jej zabandażować, unieruchomić, itp. Stąd też ból po zabiegu, choć mniejszy niż po zabiegu klasycznycm (czyli z użyciem skalpela) w jakimś stopniu jest obecny prawie w każdym przypadku. Ma on bardzo różne natężenie u różnych osób - u niektórych jest niewielki, natomiast u innych choć rzadko się to zdarza
może być bardzo dokuczliwy i trwać nawet kilkanaście dni. Najczęściej ból ten można porównać z tym jaki występuje przy anginie lub ostrym zapaleniu gardła. U niewielkiego odsetka osób dolegliwość ta może być większa po kilku dniach od zabiegu niż bezpośrednio po nim. Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe, które zaleca się przyjmować jeśli dolegliwości byłyby
spore w celu ich złagodzenia.

Czy przepisywane leki mogą powodować jakieś działania uboczne ?

Wszystkie preparaty przepisywane na receptę są odpowiednio przebadane i sprawdzone przed ich dopuszczeniem do sprzedaży.
Nie istnieją jednak leki, które byłyby całkowicie pozbawione możliwości wywoływania działań niepożądanych. Zdaża się to rzadko, ale naturalnie jest możliwe. Wszystkie takie działania opisane są w ulotkach dołączonych leków, z którymi warto się zapoznać przed ich zastosowaniem. Przykładowo lek Tramal dobrze znoszący ból i dobrze tolerowany przez większość pacjentów może u niewielkiego odsetka osób powodować nadmierną senność, zawroty głowy, itp - dlatego np. nie zaleca się po nim prowadzenia samochodu.

Czy po zabiegu można coś jeść ?

Nie tylko można, ale trzeba. Naturalnie przez pierwsze dni trzeba uważać z doborem tego co się je i pije aby dodatkowo nie podrażniać operowanego miejsca (przyprawy, alkohol, odpowiednia temperatura posiłków) gdyż może to dodatkowo spotęgować ból.

Po zabiegu RaVoR praktycznie nie widzę, że coś w gardle było robione. Jak to wyjaśnić ?

W przypadku zabiegu RaVoR ingerencja w tkanki podniebienia ma miejsce pod pokrywającą je śluzówką - stąd też wygląda to tak jak gdyby prawie nic nie było robione. Na podniebieniu widoczne są tylko małe punkciki - miejsca po wkłuciach elektrod.

Bezpośrednio po operacji laserowej obejrzałem w lustrze moje gardło i się trochę przestraszyłem, bo wygląda ono dość przerażająco - czy tak ma być ?

Nie ma powodu do obaw. Tak to zawsze "strasznie" wygląda. Za kilkanaście dni wszystko wróci do normy i będzie wyglądać "normalnie". Zabieg laserem jak by na to nie patrzeć polega na wycięciu nadmiaru tkanek (w tym przerośniętej błony śluzowej
i języczka) gorącym promieniem. Miejsce cięcia bezpośrednio po zabiegu zawsze wygląda na postrzępione, nierówne i ma brązowo-szaro-"krwawe" zabarwienie. Przez kilka następnych dni okolica pozabiegowa pokrywa się włóknikiem i ma szarawe zabarwienie.
Po oddzieleniu się włóknika miejsce po zabiegu ponownie robi się różowe. Przez osoby nie mające praktycznego doświadczenia w stosowaniu opisanych technik (w tym laryngologów !) może to być nawet błędnie zinterpretowane jako grzybica gardła, infekcja, itp.Tak wygląda gardło po zabiegu laserowym. Ciemnobrunatne zabarwienie tkanek znika po kilku dniach. Sam zabieg wykonywany laserem jest całkowicie bezbolesny. Nie ma tu potrzeby zakładania szwów, a krwawienie podczas zabiegu jeśli nawet się zdarza jest minimalne.

Po klasycznym zabiegu chirurgicznym z użyciem skalpela i po założeniu szwów wygląda to i tak znacznie gorzej, co widać na zdjęciu poniżej

Czy po zabiegu chrapanie natychmiast ustąpi ?

Gardło musi się oczywiście najpierw wygoić, a to trochę trwa. Po leczeniu laserem poprawa jest z reguły dość szybka - osoba operowana często już w trakcie zabiegu czuje, że lepiej jej się oddycha. Nie mniej całkowite gojenie po zabiegu laserowym trwa ok. 6 tygodni.  Po zastosowaniu zabiegu RaVoR dochodzi do stopniowego, podśluzówkowego usztywniania struktur podniebienia miękkiego przez okres ok. 6 miesięcy, tak więc na efekt tej części zabiegu czeka się dłużej. Trzeba też pamiętać, że czasami w późniejszym okresie korekty wymagają też inne patologie w obrębie górnych dróg oddechowych o ile są obecne (np. przerost migdałków, przerost nasady języka, skrzywienie przegrody nosa, itp). Kluczowe znaczenie ma też walka z nadwagą bez której nawet najbardziej radykalne zabiegi okazać się mogą nie do końca efektywne.

Czy po zabiegu chrapanie może się nasilić ?

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu wskutek niewielkiego obrzęku pooperacyjnego tkanek chrapanie może się nasilić jest to efekt  przejściowy i po kilku dniach ustępuje.

Czy zabieg jest jednoetapowy ?

Z reguły tak, jednak w niektórych wypadkach lepiej jest zrobić jedynie część zabiegu (tzn. zabieg w mniejszym zakresie), a po upływie jakiegoś czasu (najczęściej po ok. pół roku) zabieg poszerzyć (oczywiście jeśli jest taka potrzeba - bo np. chrapanie nie ustąpiło). Są to jednak rzadkie przypadki.

Czy zabieg likwiduje tzw. bezdechy w czasie snu ?

Z reguły prowadzi do zmniejszenia ich częstości i nasilenia, często do zupełnego wyeliminowania. Bezdech senny to jednak złożony problem, który sprowadza się nie tylko do jednego objawu jakim jest chrapanie. Jeśli bezdechy są bardzo częste i długotrwałe wskazane jest kompleksowe badanie (m.in. tzw. polisomnografia) w specjalnie do tego celu stworzonych i wyposażonych placówkach, w których trzeba zostać na noc. Pamiętaj jednak, że polisomnografia to tylko badanie, które niczego nie leczy.

Słyszałem o urządzeniu CPAP, które podobno jest najskuteczniejszą metodą likwidującą chrapanie i bezdech - czy to prawda ?

Tak, to prawda - jest jednak jeden problem - chrapania i bezdechu nie masz tylko wówczas gdy to urządzenie jest założone i włączone w trakcie snu. W uproszczeniu można powiedzieć, że specjalna maszyna poprzez założoną na twarz maskę na siłę wtłacza ci powietrze do nosa i gardła pokonując opory oddechowe. Przez całą noc musisz więc spać w masce tak jak to pokazano na zdjęciu poniżej:

W wielu wypadkach odpowiednie operacyjne udrożnienie dróg oddechowych pozwala na rezygnację z tego niewygodnego aparatu, tak więc na pewno warto przynajmniej spróbować.

Czy są możliwe jakieś powikłania pooperacyjne ?

Stosowane zabiegi są małoinwazyjne, jednak w piśmiennictwie medycznym opisywane są rzadkie powikłania pod postacią występujących bezpośrednio po operacji krwawień, infekcji bakteryjnej i grzybiczej (dlatego po operacji laserem każdy chory na kilka dni otrzymuje antybiotyk). Opisywano też zaburzenia barwy głosu, nadmierne wysychanie i uczucie przeszkody (dyskomfortu) w gardle, i tzw. niewydolność podniebienno-gardłową. Choć sam zabieg jest praktycznie kompletnie bezbolesny to przez kilka do kilkunastu dni po nim może występować bół gardła o różnym natężeniu.

Minęło już parę tygodni od zabiegu - nic mnie nie boli, ale czuje w gardle jakieś naprężenie. Czy to normalne ?

Jednym z celów zabiegów "na chrapanie i bezdech" jest usztywnienie podniebienia miękkiego tak aby nie było ono wprawiane w wibracje przez przepływające powietrze. Zabiegi radiochirurgiczne typu RaVoR, CELON, itd powodują powstawanie w ciągu kilku miesięcy po zabiegu w obrębie podniebienia nowych włókien łącznotkankowych, które napinają i usztywniają podniebienie.
Przez to niektóre bardziej wyczulone osoby odczuwają po zabiegu napięcie związane z ich obecnością (niektórzy określają to jako kluskę w gardle) co jest zupełnie normalne i może się przewlekle utrzymywać. Dotyczy to wszelkich zabiegów dokonywanych w obrębie podniebienia, dlatego decydując się na zabieg należy zawsze liczyć się z wystąpieniem tego zjawiska.

Czy zabieg daje trwałe efekt ?

Efekt jest naturalnie trwały (np. skrócony języczek nie odrasta), jednak pamiętać należy, że z upływem czasu dochodzić może do dalszego "opadania" struktur podniebienia miękkiego co związane jest z wiekiem. Jest to zjawisko analogiczne do starzenia sie naszej skóry, która wiotczeje czego efektem są m.in. pojawiające się zmarszczki.

Czy zabiegi zawsze są skuteczne ?

Opisane tu techniki zabiegowe są jednymi z najbardziej skutecznych metod operacyjnych stosowanych w leczeniu chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. Nie istnieją jednak procedury medyczne, które dawały by 100% gwarancję wyleczenia jakiejkolwiek choroby. Istnieje pewna grupa pacjentów, u których pomimo ewidentnych wskazań i wykonania prawidłowo dowolnych zabiegów dolegliwości nadal w jakimś stopniu lub w pełni się utrzymują. Przypadki te jak wspomniano są co prawda rzadkie (średnio 1/10 operowanych), ale mogą mieć miejsce. Widoczne na niektórych stronach internetowych lub reklamówkach propozycje metod dających pełną gwarancję wyleczenia są niestety manipulacją mającą na celu wprowadzenie ludzi w błąd.MIGDAŁKI PODNIEBIENNE

Jaki rodzaj zabiegu jest najlepszy w moim przypadku ?

Odpowiedź na to pytanie zależy od całego szeregu czynników, jak np. od wielkości migdałków, częstości angin, itp. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że jeśli migdałki nie są bardzo powiększone, a w wywiadzie mamy nawrotowe ich zapalenia to dobrym rozwiązaniem jest zabieg kriochirurgiczny. Jeśli migdałki są duże, ale w wywiadzie nie ma nawrotowych angin lepszy wynik dać może operacja laserem. W przypadku natomiast dużych migdałów i częstych angin (lub po przebyciu ropnia okołomigdalkowego) zabieg musi być z reguły bardziej radykalny, czyli np. z wykorzystaniem techniki łączonej (np. kriochirurgia, a po kilku tygodniach laser) lub w skrajnych przypadkach z użyciem noża harmonicznego. W przypadku stosowania tego ostatniego narzędzia spełnione być muszą też jednak z reguły dodatkowe kryteria.

Cały czas mam w migdałkach czopy ropne - czy w takim wypadku mogę mieć wykonany zabieg,
czy musze być najpierw przeleczony antybiotykiem ?

Czopy ropne w migdałkach to objaw ich przewlekłego zapalenia i jedno ze wskazań do zabiegu. W wielu przypadkach gdybyś nie miał tych czopów to nie był byś zapewne teraz na tej stronie. Tak więc nie jest to absolutnie przeciwwskazanie do wykonania zabiegu, a wręcz odwrotnie. Nie można natomiast wykonać zabiegu w trakcie trwania anginy (ostre zapalenie migdałków), tj. w chwili gdy boli cię gardło, masz temperaturę, itd. Wówczas trzeba oczywiście odczekać przynajmniej kilka dni od ustąpienia ostrej infekcji.

Czy w trakcie zabiegu występuje krwawienie ?

Przy zabiegach kriochirurgicznych nie, natomiast w przypadku użycia np. noża harmonicznego z reguły tak, choć jest ono najczęściej o wiele mniejsze niż w razie usuwania migdałków metodą tradycyjną. Podobnie rzecz ma się w przypadku użycia lasera.

Czy po zabiegu boli gardło ?

Po każdej operacji w obrębie migdałków odczuwany może być ból gardła (analogiczny jak w anginie) szczególnie przy przełykaniu, który utrzymuje się średnio od kilku do kilkunastu dni. Ból ten jest z reguły dużo mniejszy niż po zabiegu klasycznym z użyciem skalpekla, nie mniej osoby z niskim progiem jego odczuwania mogą z dolegliwością tą borykać się dłużej i może być ona dla nich dość dokuczliwa, nasilać się przy przełykaniu, itp. Z uwagi na to wszyscy chorzy po zabiegu zaopatrywani są w leki przeciwbólowe, które łagodzą dolegliwości bólowe. Dodatkowo po zabiegu wystąpić może obrzęk języczka i uczucie przeszkody w gardle, co również utrzymywać może się przez kilka dni.

Kilka dni po zabiegu moje migdałki zrobiły się biało-szare. Czy to grzybica ?

Prawie na pewno nie. Przerośnięta, zmieniona zapalnie tkanka migdałków w trakcie zabiegu krioterapii ulega zamierzonemu uszkodzeniu. W ciągu następnych kilku dni część tej tkanki się wchłania, a część może nawet oddzielać się w formie małych kawałeczków i być odpluwana ze śliną. To właśnie ta tkanka jest biało-szara i przypomina nalot grzybiczy, którym nie jest.
Błąd w rozpoznaniu mogą popełnić tu jednak nawet laryngolodzy, którzy na codzień nie mają do czynienia z tą metodą leczenia.

Po zabiegu boli mnie ucho. Czy to normalne ?

W uproszczeniu można powiedzieć, że ucho i migdałki unerwia ten sam nerw stąd może przez kilka dni wystąpić tzw. otalgia, czyli ból odczuwany w uchu, ale niezwiązany z przebiegiem w jego obrębie jakichkolwiek niepokojących stanów. Objaw ten jest oczywiście przejściowy.

Czy po zabiegu wystąpić mogą jakieś powikłania ?

W przypadku każdego z zabiegów medycznych nie można wykluczyć możliwości wystąpienia jakichś powikłań. Na szczęcie po stosowanych tu technikach są one stosunkowo rzadkie, choć oczywiście mogą się zdarzyć. Poza dolegliwościami bólowymi najczęściej w piśmiennictwie wymienia się krwawienia pooperacyjne, przemijający obrzęk w gardle, oraz nadkażenia bakteryjne i grzybicze (wyjątkowo rzadko).

Czy po zabiegu konieczne jest jakieś szczególne postępowanie ?

W przypadku zabiegów bardziej radykalnych, jak też w związku z mogącą utrzymywać się przez pewien czas bolesnością przy przełykaniu wskazanie jest stosowanie łatwo przyswajalnej diety przez co najmniej kilka dni.

Czy w przypadku nawrotowych angin zabieg jest skuteczny ?

Z naszego doświadczenia wynika, że tak. Większość osób już po jednym zabiegu kriochirurgicznym przestaje chorować na anginy lub są one znacznie rzadsze. Czasami, choć rzadko zabieg zaleca się powtórzyć lub uzupełnić wybiórczym mrożeniem samych krypt (tzw. kryptoliza) . Pamiętać należy przy tym, że zabieg nie ma wpływu na nawroty zapaleń gardła (angina to ostre zapalenie migdałków).
W przypadku po przebyciu ropnia okołomigdałkowego też bardziej korzystne może okazać się całkowite usunięcie migdałków.

Czy każdy z prezentowanych zabiegów można przeprowadzić u każdej osoby ?

Zabieg kriochirurgiczny i zabieg laserowy można w zasadzie wykonać u każdego pacjenta (o ile są do tego wskazania).   

Czy w przypadku łączonego zabiegu na pewno dwa zabiegi będą wystarczające w moim przypadku ?

Z reguły właśnie tak jest. Wystarczy jeden zabieg mrożenia i jeden zabieg laserowy. W niektórych wypadkach, choć rzadko się to zdarza istnieje jednak konieczność wykonania dodatkowych zabiegów uzupełniających (kriochirurgicznych lub laserowych) co nie jest możliwe do przewidzenia na początku leczenia i staje się widoczne dopiero po całkowitym wygojeniu się zmian po poprzednich zabiegach.

Czy po zabiegu kriochirurgicznym/laserowym moje migdałki natychmiast znikną ?

Głównym celem zabiegu kriochirurgicznego jest ograniczenie ilości czopów ropnych w kryptach i ograniczenie ilości angin. Przy okazji migdałki po pewnym czasie od zabiegu ulegają zmniejszeniu - szczególnie nasilić to zjawisko może dodatkowe zastosowanie w trakcie zabiegu fali RF. W trakcie zabiegu laserowego migdałki są zmniejszane natychmiast.

Czy zabieg kriochirurgiczny i laserowy może być wykonany tego samego dnia ?

Na pełen efekt zabiegu kriochirugicznego trzeba poczekać przez kilka tygodni gdyż w tym okresie w migdałkach zachodzą pewne zmiany. Dopiero potem rozważyć można sensowność zabiegu laserowego, który okazać się może zupełnie zbędny.

Czy zabiegi są bezbolesne ?

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Reakcja na to znieczulenie jest z reguły bardzo dobra, jednak samo podanie znieczulenia do gardła powoduje przemijające uczucie pełności, kluski w gardle i inne zjawiska, które część osób odczuwa jako dość nieprzyjemne. W trakcie wykonywania zabiegu
laserowego powstaje dym, który w większości od razu jest odsysany jednak niewielka jego ilość zawsze przedostaje się do oskrzeli i u osób nadwrażliwych wywołać może kaszel. W sytuacjach takich czasami, choć rzadko, lepiej wykonać po pewnym czasie powtórne mrożenie niż zabieg laserem.

Czy zabiegi wykonywane są u dzieci ?

Opisywane zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, natomiast u dzieci wymagane jest zasadniczo znieczulenie ogólne. Dlatego też zabiegi wykonujemy tylko u dorosłych.

Czy wykonywana jest operacja całkowitego usunięcia migdałków ?

Zasadniczo nie. Wykonywane są jedynie zabiegi małoinwazyjne w znieczuleniu miejscowym, po których od razu można jechać do domu. Zabieg całkowitego usunięcia migdałków natomiast, choć jest też możliwy do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym (jest to jednak obecnie rzadko wykonywane) wiąże się z możliwością wystąpienia poważnych powikłań - m.in. gwałtownych krwawień w tym nawet takich, które zagrażają życiu. Krwawienia te mogą wystąpić w jakiś czas po zabiegu (kilka godzin - kilka dni). Z tego powodu zabieg całkowitego usunięcia migdałków raczej powinien być wykonywany w warunkach szpitalnych, a po jego przeprowadzeniu pacjent pozostawać powinien przynajmniej dobę pod obserwacją.MAŁŻOWINY NOSOWE

Czy zabieg jest bolesny ?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (tamponiki ze środkiem znieczulającym są zakładane do nosa). W przypadku krioterapii nie jest wymagane poza tym żadne dodatkowe znieczulenie. Mimo zastosowania znieczulenia kilka procent osób może odczuwać w trakcie zabiegu ból nosa, zębów, podniebienia lub głowy. Jeśli nawet tak jednak się zdarzy to jest to z reguły ból, który mija samoistnie w ciągu kilku - kilkunastu minut.

Czy po zabiegu będzie bolał mnie nos ?

Nie. Nos nie powinien boleć, natomiast będzie przez kilka do kilkunastu dni odczuwane uczucie pełności (katar). Przez kilkanaście minut po zabiegu mogą pobolewać górne zęby i głowa (dotyczy to ok. 1 - 3 % osób).

Czy w trakcie zabiegu występuje krwawienie ?

W przypadku zastosowania krioterapii praktycznie wcale; gdy stosuje się technikę RaVoR krwawienie może wystąpić, jednak z reguły jest ono niewielkie i szybko ustępuje.

Czy usuwane są całe małżowiny nosowe ?

Nie. Małżowiny są jedynie pomniejszane. Całkowite usunięcie małżowin prowadzi  do bardzo trudnej do leczenia jednostki chorobowej - zespołu pustego nosa.

Czy przerost małżowin po zabiegu może powrócić ?

Tak, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Najczęściej jest to spowodowane nieleczeniem przyczyny, która doprowadziła pierwotnie do przerostu jak np. alergia, ponowne branie kropli do nosa, czy też narażenie na czynniki drażniące (praca lub przebywanie w niekorzystnych warunkach). W takich sytuacjach zabieg można z reguły powtórzyć. Poza tym nawet gdyby założyć że nawroty są częste to i tak nie ma w chwili obecnej lepszych i bardziej trwałych metod leczenia.

Czy po zabiegu krioterapii wystąpią jakieś dolegliwości ?

Zabieg jest bezkrwawy, stosunkowo krótki a znieczulenie zakładane jest do nosa na sączkach (czyli nie ma "zastrzyku w nos").
Jedyna rzecz, jak jest z reguły obecna po zabiegu to przemijający obrzęk śluzówki w nosie, który jest normalnym odczynem po mrożeniu. W związku z tym przez okres od kilku godzin do kilkunastu dni drożność nosa będzie w różnym stopniu upośledzona. Dodatkowo będzie występował katar o różnym nasileniu, który też może trwać do kilkunastu dni - jest on najpierw wodnisty,
a potem gęstszy. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić też łzawienie (z powodu przytkanego nosa) i przemijające pobolewania głowy, które z reguły nie wymagają przyjmowania leków i szybko ustępują.
W okresie gojenia nie wolno wykonywać w nosie jakichkolwiek zabiegów, w tym usuwać obrzękowo zmienionych tkanek
(mogą to chcieć zrobić nawet laryngolodzy nie mający praktycznego doświadczenia w stosowaniu kriochirurgii i nie wiedzący jak wygląda wnętrze nosa po takim zabiegu)  gdyż może to doprowadzić do powikłań (zrosty wewnątrznosowe, krwawienia z nosa).

UWAGA

Blokada nosa jaka pojawia się po zabiegu może być znaczna i wymuszać konieczność oddychania wyłącznie ustami nawet przez kilka dni. Osoby, które nie są pewne czy będą w stanie zaakceptować przez kilka dni taki stan rzeczy, o ile już decydują się
na zabieg powinny zastanowić się czy nie wykonać go dwuetapowo, tzn. najpierw jedna strona nosa, a po kilku tygodniach druga.POLIPY NOSA

Czy do zabiegu potrzebne są jakieś badania ?

Tak. Potrzebna jest morfologia krwi z oznaczeniem poziomu płytek, czas krzepnięcia i czas krwawienia (lub nowsze odpowiedniki tych badań). Badania te zrobi za niewielką sumę każde laboratorium w twoim mieście.

Bardzo wskazane (co nie znaczy, że uzależniam od tego wykonanie zabiegu) jest też posiadanie aktualnej tomografii komputerowej zatok przynosowych (zwykłe zdjęcie zatok jest kompletnie nieprzydatne). Tomografia ma za zadanie pokazać zmiany niemożliwe do oceny przy badaniu przez nos. Ponieważ polipy znajdujące się w nosie wychodzą z zatok, to oczywiste jest dlaczego to badanie jest tak ważne. Obecnie w większości poważnych zakładów radiologii tomografia komputerowa jest dostępna. Ponieważ jednak aparaty do jej wykonywania są różne badanie musi być wykonane w następujący sposób:

Badanie CT zatok: Badanie w płaszczyźnie czołowej; warstwy grubości 4-5 mm, przy przesuwie stołu
3-4 mm (overlaping) + badanie w płaszczyźnie poziomej (5-6 skanów). Bez kontrastu
(dotyczy klasycznego badania CT)

Najlepiej wybierając się na badanie tomograficzne skopiować i wydrukować sobie to co jest napisane powyżej i poprosić o wykonanie badania właśnie w ten sposób. Warto zaznaczyć, że jest to istotne tylko przy aparatach starszego typu, których w Polsce jest nadal stosunkowo dużo. Nowe aparaty nie wymagają przestrzegania powyżej opisanego sposobu gdyż dokonują cyfrowej rekonstrukcji obrazu w dowolnej płaszczyźnie.

Jadąc do mnie lepiej mieć zdjęcie bądź na kliszy, bądź na płycie CD - sam opis jest z reguły niewystarczający

Czy wszystkie polipy można zoperować tym sposobem ?

W zasadzie tak. Tylko mniej niż 0,5% polipów jest tak zwłókniałych i twardych, że shaver nie jest w stanie ich zassać, a tym samym nie można usunąć ich tą metodą.

Czy inne zaburzenia drożności nosa nadają się do zabiegu tym sposobem ?

Nie. Zabiegi (kriochirurgia, shaver) nadają się jedynie do likwidacji przerostów błony śluzowej nosa i polipów z wnętrza jam nosa.
Nie mają one natomiast jakiegokolwiek wpływu na takie patologie jak skrzywienie przegrody nosa (tu trzeba wykonać klasyczny zabieg, ew. z użyciem lasera) czy inne zmiany anatomiczne.

Czy po zabiegu polipy nosa mogą odrosnąć ?

Tak. Polipy nosa to jednostką chorobowa cechująca się u niektórych pacjentów bardzo dużą tendencją do nawrotów, bez względu
na zastosowaną technikę leczenia. Grupa szczególnie narażona to osoby ze współistniejącą astmą i "alergią na aspirynę". W tym ostatnim przypadku można wręcz powiedzieć, że choroba jest niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Polipy to końcowy efekt przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej. Ponieważ przyczyna tego zapalenia nie jest do końca poznana to nie ma również leków, które by tę przyczynę w pełni skutecznie leczyły - usunięcie operacyjne polipów z nosa poprawia więc oddychanie, może przywrócić węch, ale tak w zasadzie to wyraz pewnej bezsilności medycyny. Po zabiegu zawsze zaleca się branie przewlekle do nosa leków przeciwzapalnych, które zmniejszają szansę nawrotu polipów, jednak niestety nie dają pewności czy taki nawrót nie nastąpi
i kiedy to się stanie. Oczywiście w przypadku odrostu zmian zabieg w większości przypadków można powtórzyć.

Czy zabieg likwiduje polipowate przerosty śluzówki z zatok przynosowych ?

Nie. Zabieg ma za zadanie jedynie wyeliminowanie polipów z samego nosa, choć już samo to może przyczynić się w pewnym stopniu do odblokowania ujść zatok. Usunięcie ew. zmian polipowatych z zatok wymaga wykonania dużo rozleglejszego zabiegu związanego praktycznie zawsze z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego i hospitalizacją.

Już zdecydowałem się na zabieg operacyjny zatok w szpitalu ale mam wyznaczony bardzo odległy termin, a nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania przez tak długi okres z zablokowanym nosem, szczególnie, że objawy się nasilają. Czy można coś zrobić w takim wypadku ?

Oczywiście. Jedną z opcji jest właśnie odblokowanie nosa, przez usunięcie polipów z jego wnętrza, np. przy pomocy shavera.
Zabieg ten nie przeszkadza absolutnie w późniejszej operacji zatok, jeśli się już na nią zdecydowałeś.

Miałem niedawno w szpitalu wykonywany w znieczuleniu ogólnym bardzo duży zabieg, po którym polipy miały nie odrastać. Usunięto mi polipy z nosa i ze wszystkich zatok. Nie minęło zbyt wiele czasu a okazało się, że znów mam polipy w nosie. Jak to możliwe ?

Na tym właśnie polega problem. Polipy mogą odrastać również po bardzo rozległych zabiegach. Nawet w najlepszych klinikach na świecie procent nawrotów dotyczy aż 10% osób. U niektórych chorych jeden zabieg załatwia sprawę na całe życie, u innych zabiegi trzeba powtarzać wielokrotnie. Nie ma żadnej reguły i nie można tego do końca przewidzieć - ani czy polipy odrosną ani jak szybko to nastąpi.

Czy zabieg wykonuje się przy dodatkowym użyciu endoskopu ?

Zabieg odbywa się zawsze pod pełną kontrolą wzrokową bądź dzięki zastosowaniu endoskopu, bądź specjalnych okularów powiększających.

Czy po zabiegu odzyskam węch ?

To bardzo prawdopodobne, choć nie ma absolutnej gwarancji. Dzieje się tak ponieważ obszar w nosie, w którym rejestrowane są zapachy (pole węchowe) ma tylko ok. 1 cm powierzchni i znajduje się w jego "szczycie" nosa. Obszar ten ulegać może nieodwracalnemu uszkodzeniu zarówno przez rosnące polipy, wcześniejsze agresywne zabiegi (wyrywanie polipów), jak też przez sam proces zapalny, który toczy się w nosie i jest powodem powstawania polipów.

Czy pobierane są wycinki lub czy usunięte polipy będą badane mikroskopowo ?

Choć nie uznaje tego za bezwzględnie konieczne we wszystkich przypadkach to na pewno trzeba to zrobić w niektórych sytuacjach. Badanie to wiąże się z dodatkową opłatą dla lekarza patomorfologa oceniającego preparaty (200 zł). Wynik wysyłany jest mailem "na skrzynkę" pacjenta lub zwykłym listem poleconym.SKRZYWIENIE PRZEGRODY KRWAWIENIA

UWAGA

Klasyczne zabiegi operacyjne przegrody nosa wykonuje w wynajmowanych przez abc-med pomieszczeniach dr Krzysztof Drozd reprezentujący swoją własną indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską. W związku z powyższym wszelkie pytania, uwagi, zastrzeżenia itp. dotyczące tej operacji należy kierować bezpośrednio do niego.
(tel. 602-182-704, mail: lekdrozd@interia.pl)

Czy w trakcie zabiegu występuje krwawienie ?

Tak, jednak z reguły niewielkie.

Czy do nosa zakładana jest tamponada ?

Jeśli nie ma absolutnej konieczności to tego nie robimy. Stosujemy za to samorozpuszczane opatrunki żelowe, które najczęściej nie wymagają usuwania lub małoinwazyjne płytki stabilizujące. Po zabiegu laserowym najczęściej nie jest potrzebny opatrunek.

Czy zabieg będzie wykonywany laserem i pod kontrolą endoskopu ?

Choć brzmi to nowocześnie to akurat w przypadku tego zabiegu (operacja skrzywionej przegrody) wykorzystanie lasera nie zawsze jest możliwe. Nie zawsze przydaje się też endoskop, ale jeśli jest on konieczny to naturalnie go wykorzystujemy.

Czy każdą przegrodę można zoperować w warunkach pozaszpitalnych ?

Zdecydowaną większość tak, jednak ostateczna decyzja zależy od lekarza, który podejmuje się zabieg wykonywać - dlatego też
tak jak już to wspomniane było wcześniej konieczna jest wstępna kwalifikacja i dopiero po jej pozytywnym wyniku umówienie
się na właściwy zabieg. Nie da się tego załatwić tylko przez telefon.

Czy wymienieni na stronie internetowej i wykonujący ten zabieg lekarze tworzą spółkę ?

Nie. Każdy z nich jest absolutnie niezależny i reprezentuje swoją własną, prywatną specjalistyczną praktykę lekarską.
Dr Krzysztof Drozd wykonuje operacje przegrody nosa w ramach własnej odrębnej firmy - dlatego też wszelkie
sprawy związane z tym zabiegiem należy konsultować i uzgadniać bezpośrednio z nim.

KRWAWIENIA Z NOSA

Czy każde naczynie można zamknąć laserem ?

W zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Laser (ew. koagulator fotonowy) likwiduje trwale poszerzone naczynia, nie ma jednak wpływu na tworzenie się naczyń nowych dlatego tak ważne jest równoczesne leczenie chorób współistniejących takich,
 jak np. nadciśnienie.POZOSTAŁE PROBLEMY

Dlaczego zabiegi wykonywane są w Grudziądzu, a nie w jakimś mieście wojewódzkim ?

Oczywiście dla mieszkańca Warszawy byłoby najlepiej gdyby zabiegi były w Warszawie, a dla mieszkańca Poznania gdyby były w Poznaniu - gorzej gdy mieszkaniec Poznania miałby jechać do Warszawy lub odwrotnie. Szukanie gabinetu w wielkim mieście i tkwienie w kilometrowych korkach nie jest przyjemne. Grudziądz jest natomiast bardzo przewidywalny. Jest to 100 tysięczne (czwarte co do wielkości) miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Dochodzi do niego autostrada, która cały czas wydłuża się na południe. Na pewno nie ma trudności z przejazdem przez miasto takich jak w dużych aglomeracjach. Znajduje się tu też nowoczesny, pełnoprofilowy szpital specjalistyczny, co ułatwia wykonywanie wszelkich potrzebnych badań dodatkowych gdyby z jakiegoś powodu były konieczne. Z każdego miejsca w Polsce można dojechać i wrócić w ten sam dzień (ale oczywiście są też hotele...)

Czy stosowany sprzęt medyczny jest godny zaufania ?

Wszystkie urządzenia wykorzystywane przeze mnie w leczeniu stanowią wysokiej klasy aparaturę medyczną. Wszystkie mają dopuszczenia do użytku na terenie UE oraz USA. Przychodnia w której zlokalizowany jest gabinet przed kilku laty otrzymała
 certyfikat jakości ISO, a w 2012 roku certyfikat europejski "Przyjazna Przychodnia".
Moje kwalifikacje możesz sprawdzić klikając na osobny link.

Czy stosowane metody leczenia mają potwierdzoną skuteczność kliniczną ?

Tak. Zastosowanie wszystkich z tych metod znajduje odzwierciedlenie we współczesnej polskiej i zagranicznej literaturze medycznej. Wiodące ośrodki na świecie specjalizujące się w laryngologii i chirurgii małoinwazyjnej używają właśnie tych metod. Praktycznie we wszystkich doniesieniach podkreślane są zalety wykorzystywanych przeze mnie urządzeń w leczeniu wybranych schorzeń. Sprzęt jest jednak drogi i nie każdy umie się nim posługiwać stąd w zdecydowanej większości miejsc nadal wykorzystywane są metody tradycyjne, które czasami nie uległy większym zmianom od ponad stu lat.

Czy po zabiegach mogą wystąpić jakieś powikłania ?

Nie istnieją procedury medyczne, których przeprowadzenie nie wiązałoby się z ryzykiem jakichś powikłań. W przypadku zabiegów małoinwazyjnych ryzyko to jest naturalnie niewielkie, z reguły znacznie mniejsze niż w przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym i z użyciem metod tradycyjnych. Ryzyka takiego nie da się jednak całkowicie wykluczyć. Dlatego też pisemna informacja o zabiegu i sama zgoda na zabieg, którą pacjent podpisuje przed jego wykonaniem zawiera podobnie jak ulotka dołączona do każdego leku wykaz możliwych powikłań, nawet takich, których wystąpienie jest skrajnie nieprawdopodobne.

Czy autentycznie wszystko będzie załatwione w godzinę i wrócę do domu ?

Tak - takie jest zamierzenie i tak to wygląda w praktyce. Pamiętaj jednak, że to nie naprawa pralek, tylko zabieg medyczny. Istnieje zawsze, na szczęście niezwykle małe, ale realne niebezpieczeństwo wystąpienia jakichś nieprzewidzianych sytuacji, reakcji, powikłań, komplikacji, itp. Każdy pacjent inaczej reaguje na zabieg, związany z tym stres, może mieć jakieś niewykryte wcześniej współistniejące schorzenia, itd. Cała procedura może się wówczas przedłużyć, a w skrajnych przypadkach skończyć nawet hospitalizacją. Dotyczy to każdego zabiegu i każdej placówki medycznej - jeśli ktoś twierdzi inaczej to po prostu celowo wprowadza w błąd pacjentów.

Mój lekarz twierdzi, że nie zna tych metod leczenia. Co zrobić w tej sytuacji ?

Niestety nie mogę ponosić odpowiedzialności za fakt, że ktoś czegoś nie wie. Myślę jednak, że jeśli twój lekarz potrafiłby pomóc ci skutecznie w prostszy sposób to nie był byś teraz na tej stronie. Z drugiej strony wszystkie opisane tu patologie można leczyć też innymi sposobami. Współczesna medycyna to jednak już nie tylko zręczność operującego ale i nieustanny postęp techniczny. Nie mniej pamiętaj, że zawsze masz wybór.

Czy zabiegi dają 100% gwarancję wyleczenia ?

Niestety nie ma takich zabiegów w medycynie. Jak w przypadku każdej metody leczenia, nawet przy prawidłowych wskazaniach
i bezbłędnym wykonaniu zabieg może nie dać zamierzonego, pozytywnego efektu. Z danych z piśmiennictwa i własnego doświadczenia wynika jednak, że sytuacja taka dotyczy jedynie niewielkiego odsetka leczonych osób. Poza tym czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu lub dodatkowe zabiegi uzupełniające (w przypadku chrapania np. poprawiające drożność nosa, zmniejszające przerośnięte migdałki).
Dla uzyskania pełnego, zamierzonego efektu może być czasami konieczne rozbicie zabiegu na kilka niezależnych etapów realizowanych w określonych odstępach czasu, co nie zawsze możliwe jest do przewidzenia przed rozpoczęciem leczenia, może być wynikiem określonych uwarunkowań śródoperacyjnych, a niekiedy staje się widoczne dopiero po wygojeniu zmian po wcześniejszym zabiegu. Cena uzależniona jest od „rozległości” zabiegu i jest podawana pacjentowi przed jego wykonaniem – obejmuje ona koszt wykonania zabiegu, a nie gwarancję jego pozytywnego efektu.

 


 

GÓRA STRONY
 

X

 

INNE PROBLEMY Z ZAKRESU LARYNGOLOGII

 

 

Polipy nosa, przerost ma??owin, uzale?nienie od kropli ....
NOS - NIEDRO?NO??

Przerost migda?k?w, czopy ropne, nawrotowe anginy ....
MIGDA?KI
Chrapanie i bezdech podczas snu ....
CHRAPANIE - BEZDECH
P?ukania zatok metod? Proetza, inhalacje AMSA ...
ZATOKI - P?UKANIE
Krwawienia z nosa - leczenie laserem ....
KRWAWIENIA Z NOSA
 

FOTOGALERIA

MA?OINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE
POZOSTA?E PROBLEMY LARYNGOLOGICZNEREJESTRACJA
 

 STRONA G??WNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 KONTAKT / CENNIK