STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK


MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE

- KAMICA ŚLINIANKI -
+
TORBIEL ŚLINIANKI PODJĘZYKOWEJ (ŻABKA)


 

dr hab. med. Marek Modrzyński
specjalista laryngolog; specjalista alergolog


U człowieka występują trzy pary dużych gruczołów ślinowych pokazane na schemacie zamieszczonym poniżej

Poza tym liczne drobne gruczoły ślinowe rozproszone są w obrębie błony śluzowej.

Jak nie trudno się domyśleć, głównym zadaniem ślinianek jest produkcja śliny, która przez przewody wyprowadzające przedostaje się następnie do jamy ustnej.

W pewnych sytuacjach wskutek zwężenia tych przewodów dochodzić może jednak do zaburzenia odpływu śliny, co prowadzi do jej zastoju, a w następstwie tego do wytworzenia torbieli. Klasycznym przykładem takiego stanu rzeczy jest torbiel ślinianki podjęzykowej określana również jako żabka. W schorzeniu tym produkowana przez cały czas ślina rozciąga na kształt balonu niedrożny przewód ślinianki, przez co pod językiem pojawia się zmiana bardzo niepokojąca pacjentów. Torbiel może się okresowo zmniejszać lub zwiększać (np. w trakcie posiłków na skutek wzmożonej produkcji śliny).

U pechowców zmiana taka wystąpić może nawet obustronnie

Klasyczne leczenie zmiany tego typu polega na usunięciu torbieli razem z wycięciem przez dno jamy ustnej całej ślinianki podjęzykowej

 

Można jednak podjąć próbę uratowania ślinianki i wykonać zabieg polegający na małoinwazyjnym (np. z użyciem lasera) usunięciu ściany torbieli, a tym samym stworzeniu ponownie drogi dla odpływu śliny.

Jeśli po takim zabiegu nie dojdzie do ponownego zamknięcia przewodu to choroba jest w zasadzie wyleczona, a ślinianka zachowana. W tych natomiast rzadkich przypadkach, w których przewód będzie się ponownie zamykał zawsze można wykonać klasyczny zabieg.

Przyczyny niedrożności przewodu ślinianki są bardzo różne - mogą być to zwężenia pourazowe lub pozapalne oraz dość często kamienie śliniankowe, które blokują przewód. Czasami kamień taki jest widoczny "gołym okiem" w ujściu ślinianki.

Częściej jednak tkwi on gdzieś głębiej w obrębie przewodu ślinianki, który niejednokrotnie trzeba wówczas naciąć. Można zrobić to oczywiście też np. laserem dzięki czemu zabieg powinien być krótszy, a krwawienie mniejsze niż w metodzie klasycznej.


 


 

POZOSTAŁE MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI LARYNGOLOGICZNE CENNIK ZABIEGÓW

 STRONA GŁÓWNA

 MEDYCYNA ESTETYCZNA

 LARYNGOLOGIA - ZABIEGI

 ALERGOLOGIA

 KONTAKT / CENNIK